Fekete nadálytő
Symphytum officinale
Boraginaceae
Étkezési felhasználás
Levél
Virág
Gyógyászati felhasználás
Főbb ismertetőjegyek
10 – 90 cm magas, évelő növény. Szára és levelei szőrösek. A szár üreges. A levelek vaskosak, a fonákjukon lévő főér érősen kidomborodik. A tőlevélrózsát alkotó levelei méretesek, a száron lévők kisebbek. Ez utóbbiak átellenes állásúak. A virágok színe a fehértől a liláig többféle árnyalatú lehet. Virágai harang alakúak, bókolóak, bogernyőben nyílnak.
Lelőhelyei
Gyűjtési segédlet
Levél
Virág
Összetéveszthetőség
Symphytum tuberosum
Gumós nadálytő
A két faj nagyon hasonló. Virágzás alatt a virág színe alapján különböztethetjük meg őket a gumós nadálytő virágai sárgák, míg a fekete nadálytő virágai fehérek vagy lilás árnyalatúak. (Itt meg kell jegyezni, hogy ritkább esetben a fekete nadálytő virágai is lehetnek sárgásfehérek, de ezek halványabbak a gumós nadálytő sárga virágainál.) A két faj élőhelye is eltérő míg a gumós nadálytő inkább erdőkben él (gyertyán, bükk, tölgyes erdő), addig a fekete nadálytő a vizes, mocsaras élőhelyeket kedveli.
Digitalis purpurea
Piros gyűszűvirág
Virágzás előtt a tőlevélrózsát alkotó levelek alapján összetéveszthető ez a két faj. A legfőbb különbség a levél felülete a piros gyűszűvirág levele puhák és pihés szőrök fedik, ellenben a fekete nadálytő érdes, durva szórös levelével. Vigyázat, ez a növény mérgező !